BI Roadmap
Zistite, čo Vaša spoločnosť potrebuje
Čo je BI road mapa?
BI Roadmap je konzultačná, analytická práca, ktorá slúži na zhodnotenie súčasného stavu reportovacieho a analytického riešenia u zákazníka a na návrh postupu implementácie alebo rozšírenia tohto riešenia.Zákazníci sa nachádzajú v rôznych obchodných situáciách v čase a mieste, zvyčajne majú veľmi odlišnú firemnú kultúru, rôznu úroveň znalostí a, samozrejme, rôzne ľudské, finančné a technické zdroje. V dôsledku toho sa vhodný spôsob implementácie BI pre konkrétneho zákazníka spravidla líši od vhodného spôsobu pre iných zákazníkov.
Aký je výstup?
Strategický dokument, ktorý obsahuje:
- hodnotenie súčasného stavu BI a informačných zdrojov
- Posúdenie potrieb zákazníkov z pohľadu informačnej architektúry a s ohľadom na globálne plány korporácie, metriky, subjekty, prioritizáciu a pokrytie
- návrh najvhodnejšej architektúry BI na riešenie jednotlivých potrieb pre uvažovaný časový horizont
- akčný plán – návrh postupných krokov v oblasti BI s cieľom dosiahnuť požadovanú úroveň BI v uvažovanom časovom horizonte
Ako prebieha?
Zhodnotenie súčasného stavu
Stav zákazníka BI možno opísať pomocou modelu vyspelosti BI. Na základe viacerých štúdií a projektov BI s rôznymi zákazníkmi sa zistilo, že existuje nasledujúcich 6 stupňov vyspelosti BI (každý zákazník sa v danom čase nachádza v jednom z nich). Po štádiách 2 a 4 sa nachádza bariéra, ktorú je ťažké prekročiť.

Nulové BI
Zamestnanci používajú na rozhodovanie len operatívne správy. Operatívny report je report, ktorý je generovaný len z jedného primárneho systému – zvyčajne zo systému ERP, účtovníctva, špecializovaných odvetvových aplikácií a pod. Papier je bežným médiom pre reportovanie.
Osobné BI
Každý zamestnanec si vytvára vlastné reporty podľa svojich špecifických potrieb. Zvyčajne sa údaje zložito získavajú z rôznych zdrojov, čistia, trans- formujú, ukladajú lokálne a prezentujú pomocou nástrojov, ako sú MS Excel a Access, úzkemu okruhu príjemcov. Nevýhodou tohto systému je, že kľúčoví zamestnanci strácajú drahocenný čas spracovaním surových údajov a nikdy sa nedostanú k vypracovaniu skutočne hodnotnej analýzy.
A. Investičná bariéra
Vo fáze Personal BI rastie ochota začať sa BI venovať systematicky vo všeobecnosti, čo však naráža na nasledujúce prekážky:
- strach používateľov a neochota zmeniť
- rozpočtové obmedzenia
- nízka kvalita údajov v primárnych systémoch
- nedostatok skúseností s riadením projektov BI
Divergetné BI
Jednotlivé oddelenia začínajú vytvárať systematicky riadené dátové mapy, ale s rozsahom obmedzeným na oddelenie, resp. procesy, ktoré vykonáva, a primárne systémy, ktoré používa na prevádzku. Získavajú sa špecializované technológie BI, ktoré sú však zvyčajne dostupné len vybraným „pokročilým“ používateľom.
Konvergentné BI
Zákazník cielene rieši niektoré problémy divergentného prístupu k dátovým kartám. Takmer vždy to znamená začať budovať jednotný dátový sklad (DWH) so spoločným, centrálne spravovaným dátovým modelom, centrálne spravovanými metadátami ETL a globálnymi pracovnými postupmi, ktoré riadia vyhľadávanie údajov, a jednotnou technologickou platformou.
B. Sémantická bariéra a integrácia s prostredím
Sémantická bariéra znamená najmä:
- potrebu zjednotiť názvy a definície všetkých pojmov, ako aj obchodné pravidlá (BR) používané v aplikáciách BI/DWH v rámci celej spoločnosti/skupiny
- nájdenie rovnováhy medzi zdravou túžbou používateľov vytvárať nové reporty na spoločnom základe (DWH) a publikovať ich ostatným na jednej strane a explozívnou tvorbou
Zhodnotenie súčasného stavu

Návrh cieľového stavu

Akčný plán
- stanovenie (zvyšovanie) cieľov vyspelosti BI
- stanovenie cieľov (zlepšenia) informačnej architektúry
- stanovenie cieľovej architektúry BI
- špecifikácia akčných krokov vedúcich k dosiahnutiu cieľov
Kritéria BI architektúry
Životaschopnosť
Vynútený rozsah úprav pri obchodných zmenách.
Flexibilita
Jednotková jednoduchosť modifikácie.
Vernosť
Aké skreslenia údajov sa môžu alebo nemôžu vyskytnúť v danej architektúre.
Sémantická vyspelosť
Ako dobre je opísaný obsah správ.
Škálovateľnosť
Ako veľké objemy údajov možno spracovať.
Tvrdosť
Ako veľmi vynútené pravidlá obmedzujú používateľov v ich práci.
NAŠI SKVELÍ KLIENTI
Dohodnite si bezplatnú konzultáciu
Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu, vďaka ktorej
sa dozviete, ako dokážeme pomôcť práve vášmu
podnikaniu.

Ak váš niečo zaujíma, kľudne nás kontaktuje.
Rastislav Mičík
CSO